Pozor na úrazy cez prázdniny.

 

Slnečné počasie, tropické teploty a žiadne školské povinnosti lákajú prázdninujúce deti a ich rodičov k vode, na výlety do hôr, na vidiek či k moru. Sladké leňošenie sa môže rýchlo zmeniť na drámu, keď dôjde k nešťastnému pádu a následne k menej vážnemu, či závažnému zraneniu.

 

5 rizikových aktivít detí počas prázdnin:

 

1. BAZÉNY A VODNÉ PLOCHY

 

Nie je nič lepšie, ako sa počas horúcich letných dní schladiť v príjemne chladnej vode. Verejné kúpaliská a vodné plochy majú zabezpečený dozor- plavčíkov, ktorí dohliadajú na bezpečnosť návštevníkov, avšak k nešťastiu môže dôjsť v priebehu niekoľkých sekúnd. Výskumy dokázali, že najčastejšie sa deti utopia a zrania v bazéne v prítomnosti rodičov či blízkych. Preto je ostražitosť dôležitá aj pri kúpaní a šantení na verejných kúpacích plochách.

Domáce bazény, ktorých počet neustále rastie, rovnako predstavujú vysokorizikovú oblasť úrazu počas letných prázdnin. Pošmyknutie, nešťastný skok do vody, nedostatočná pozornosť, to všetko môže viesť k nepríjemnému úrazu. Myslite na to, že malé dieťa sa dokáže utopiť aj vo vode menšej ako pár centimetrov a preto nenechávajte deti bez dozoru ani v „neškodnom“ nafukovacom bazéne.

Prevencia:

  • neustály dozor dospelej osoby pri pobyte dieťaťa v bazéne
  • zabezpečte domáci bazén a okolie bazéna tak, aby k nemu nemali deti prístup
  • plávacie pomôcky pod dozorom dospelej osoby, plavecký kurz

 

2. TOBOGANY A VODNÉ ATRAKCIE

 

Deti milujú šmyklavky a tobogany, ktoré sú dnes súčasťou takmer každého kúpaliska. Okrem zábavy ale predstavujú aj vysoké riziko úrazu. Najčastejšie dochádza k odreninám, tržným ranám, zlomeninám, ale tiež k utopeniu. Na všetkých druhoch toboganov sa môžete spustiť iba v polohe v sede alebo na chrbte a to vždy nohami dopredu. Ostatné polohy už nesú riziko úrazu. Neskúšajte teda žiadne nové pozície a dodržiavajte pokyny obsluhujúceho personálu. Dbajte tiež na časové rozostupy a pri dopade do bazény ihneď opustite priestor dopadu.

Prevencia:

  • neustály dozor/ sprievod dospelej osoby a dodržiavanie pokynov obsluhujúceho personálu
  • časové rozostupy
  • dodržiavanie predpísanej polohy

 

3. TRAMPOLÍNY A NAFUKOVACIE ATRAKCIE

 

Trampolína je hitom posledných rokov a obľúbenou aktivitou trávenia voľného času u detí. Pri skákaní zlepšujeme koordináciu, previčujeme svaly celého tela. Pri nedodržaní bezpečnostných predpisov však môže veľmi rýchlo dôjsť k úrazu. Najčastejšie dochádza k poraneniu horných a dolných končatín, poraneniam chrbtice či hlavy. Najnebezpečnejšie sú pády mimo trampolínu. Dôležité je dodržiavať maximálny počet detí, ktoré na trampolíne skáču, ideálne len jedno dieťa na trampolíne. Väčšina úrazov sa stáva pri náraze viacerých detí do seba.

Prevencia:

  • neustály dozor/ sprievod dospelej osoby
  • obmedzený počet detí na trampolíne (ideálne len jedno dieťa), ak na trampolíne skáče viac detí, mali by byť približne rovnakého veku a váhy
  • trampolínu postavte na rovnom povrchu, nezabúdajte na ochrannú sieť, nepreceňujte svoje schopnosti

 

4. BICYKEL, KOLOBEŽKA, KORČULE

Letné dni sú priam stvorené na rôzne športové aktivity. Obľúbené a rozšírené sú bicykle, trojkolky, kolobežky, in line korčule aj skateboardy. Nerovnosti na ceste, strata pozornosti a pád je na svete. Prilba a chrániče v tomto prípade nie sú len na okrasu. Prilba redukuje riziko poranenia hlavy až o 85%. Dbajte na to, aby Vaše deti mali vždy ochranné prvky a buďte im sami príkladom.

Prevencia

  • nosenie prilby, chráničov na ruky, nohy, chrbticu…
  • nepreceňovanie svojich schopností, neustála ostražitosť a predvídanie situácie
  • využívanie cyklotrás, výber trasy s menším počtom motorových vozidiel

 

5. DOMÁCNOSŤ

Prázdniny trvajú dva mesiace a dovolenkových dní je tak málo. Zabezpečiť neustály dozor nad prázdninujúcimi deťmi je neraz nemožné a dospelí mudia mnohokrát  nechať svoje ratolesti na niekoľko hodín bez dozoru. Čo všetko im hrozí? Aj bezpečná domácnosť ukrýva rôzne nástrahy, nezabezpečené elektrické zásuvky, kuchynské náčinie, domáca lekárnička na dostupných miestach, rozpálená rúra či sporák. K úrazu môže dôjsť veľmi rýchlo.

Prevencia

  • zabezpečenie potencionálne nebezpečných vecí pre dieťa -okná, elektrické zásuvky, nože, lieky, zápalky, čistiace prostriedky a iné chemikálie

 

 

Čo robiť v prípade úrazu?

 

Aj keď sa snažíme eliminovať všetky rizikové faktory, k zraneniu môže dôjsť v priebehu niekoľkých sekúnd. Ako reagovať a čo robiť v prípade úrazu dieťaťa?

 

Prvá pomoc pri úraze

Prvá pomoc pri úraze

ZACHOVAJTE POKOJ

Napriek hroziacemu nebezpečenstvu sa snažte zachovať pokoj, panika je nepriateľ číslo jedna pri podávaní prvej pomoci. Najrozumnejším riešením je zavolať na linku 112, na ktorej Vám školený, skúsený operátor poradí, čo so zraneným robiť a v prípade potreby pošle na miesto záchranné zložky.

 

PRVÁ POMOC

odreniny – ranu očistíme pod tečúcou vodou, prekryjeme náplasťou alebo obväzom.

silné vonkajšie krvácanie – postihnutému okamžite zatlačíme rukou priamo na ranu, ak máme po ruke obväz alebo čistú tkaninu, vytvoríme z nich ochrannú vrstvu a ranu prekryjeme Navštívime lekára alebo voláme záchranku.

popáleniny – postihnuté miesto okamžite chladíme tečúcou  studenou vodou.

zlomenina – poznáme dva druhy zlomenín, zavretú a otvorenú zlomeninu. Pri zavretej zlomenine je koža nad zlomeninou neporušená. Pri otvorenej zlomenine vidieť porušenie kože. Zlomeninu ošetrujeme tak, že vytvoríme oporu na poranenej končatine podložením rúk pod a nad miestom zlomeniny. Miesto znehybníme tak, aby bol znehybnený jeden kĺb pod aj nad zlomeninou. Pri zlomenine hornej končatiny dáme zranenú ruku do závesu z trojrohej šatky alebo znehybníme priamo v rukáve odevu. Pri zlomenine dolnej končatiny priložíme zdravú končatinu k postihnutej tak, aby sme s postihnutou nehýbali a priviažeme.

  • vyvrtnutý členok– členok znehybníme, zranený musí byť vpokoji. Ak sa dieťa nevie na nohu postaviť alebo sa jeho bolesť stupňuje, vyhľadajte lekára.
  • úraz hlavy– aj nevinné udretie hlavy môže mať závažné následky. Okamžite navštívte lekára, ak vaše dieťa vidí dvojmo, je ospalé alebo ho napína ho na vracanie. Sú to príznaky otrasu mozgu.

 

Leto by malo byť pre deti časom oddychu a leňošenia. Je však už tradične spojené aj s vyšším rizikom úrazov, či už pri vode, doma, na dovolenke alebo u starých rodičov. Najčastejšou príčinou úrazov u detí je zlyhanie ľudského faktora, teda dozoru detí. Pamätajte, že dospelá osoba je zodpovedná za výber aktivity u dieťaťa, vhodnosť pomôcok,  hračiek a pod. Nenechajte si pokaziť leto a dbajte na bezpečnosť svojich ratolestí.