Lieska, jelša, topoľ, vŕba, dub či breza kvitnú od marca niekedy až do júna a svojím peľom znepríjemňujú život alergikom.

 

Alergia

Aj keď sa peľová alergia (tzv.polinóza) najčastejšie prejavuje upchatým nosom, svrbením a slzením očí, postihuje celý organizmus. Toto ochorenie je známe aj ako „senná nádcha“, i keď ho nezapríčiňuje seno, ale peľové zrnká.

Sezónna peľová alergia je najrozšírenejšie alergické ochorenie, ktoré v súčasnosti postihuje až pätinu populácie. Peľová alergia súvisí s dedičnosťou, ale aj so zmenami vonkajšieho prostredia a životného štýlu. Väčšinou postihuje mladých vo veku od 15 do 25 rokov, ale čoraz častejšie je zaznamenaný nástup ťažkostí aj v nižšom veku. Alergie najhoršie znášajú práve deti v predškolskom a školskom veku, od puberty sa jej prejavy zmierňujú.

 

Ľudia žijúci v meste trpia viac

Napriek tomu, že na vidieku by sme asi čakali vyšší výskyt peľových alergií vzhľadom na väčšie množstvo rozkvitnutých lúk či polí, opak je pravdou.  Ľudia z dedín sú na tom lepšie, ako tí, ktorí žijú v meste. Imunita mestských obyvateľov je oslabená vplyvom horšej kvality ovzdušia v mestách.  Všadeprítomný prach a výfukové plyny zvyšujú agresivitu peľových alergénov. Paradoxne aj rastliny, ktoré sa v mestách vysádzajú sú z hľadiska agresivity peľov nebezpečnejšie.

Peľ a peľová sezóna
Peľ a šíri sa vetrom, alebo ho prenáša hmyz. Peľ vetroopelivých rastlín je rozhodujúcou príčinou sezónnej alergie. Ľudia môžu alergicky reagovať i na peľ rastlín, ktoré v ich blízkosti nerastú, pretože peľ sa prenáša na veľké vzdialenosti.

Peľ hmyzoopelivých rastlín sa do ovzdušia dostáva len v malom množstve. Kvety týchto rastlín sú zvyčajne veľké, nápadné a voňajú, aby vábili hmyz. Ich peľ môže spôsobiť alergické prejavy len pri bezprostrednom kontakte

U nás sa najčastejšie stretávame s alergiou na peľ tráv (asi 50 % prípadov polinózy),  pacientov alergických na peľ drevín a bylín je menej (len 25%). Mnohí pacienti reagujú na viac druhov peľu (tzv. polyvalentné alergie).

Peľovú sezónu môžeme v našich podmienkach rozdeliť na tri obdobia:

  1. Skoré jarné obdobie (peľ drevín)
  2. Druhá polovica jari až prvá polovica leta (peľ tráv a obilnín)
  3. Obdobie vrcholiaceho leta a skorej jesene (peľ bylín)

 

Alergia na peľ

 

Od počasia záleží koncentrácia peľu v ovzduší. Šíreniu peľu napomáha horúce a suché počasie. Naopak dážď zráža peľ k zemi a znižuje riziko ťažkostí. Neplatí to ale za každých okolností. Po niektorých búrkach sa môže množstvo trávových alergénov zvýšiť, pretože búrka spôsobí rozpad peľových zŕn a uvoľnenie menších alergénnych častíc do ovzdušia

Alergia na peľové zrná môže spôsobiť:
a) Zápal spojiviek – Peľové zrná sa môžu ľahko dostať do očí, kde reagujú s mastocytmi v očnej spojivke. Zápal spojivky sa prejavuje svrbením, sčervenaním a slzením očí. Zvýšená tvorba sĺz je snahou oka vymyť dráždivú látku.
b) Nádchu – Pri alergickej reakcii na peľ sa v tkanivách nosa sa uvoľňuje histamín, a to spôsobuje kýchanie a svrbenie. Svrbenie v ústach je dôsledkom zanesenia peľových zŕn z dýchacích ciest cez nosohltan do úst.
c) Ekzém – začervenané, svrbivé ložiská kože na lícach, pokožke hlavy, podkolenných a lakťových jamkách
d) Prieduškovú astmu – kašel, nočné a ponámahové ťažkosti, únava.

Ako sa brániť?

  • vychádzky realizovať skôr v ranných hodinách, alebo po daždi, kedy je v ovzduší menej peľu
  • vyhýbať sa okraju lesa fungujúcemu ako filter, v ktorom sa koncentruje peľ (ísť radšej hlbšie do lesa)
  • vyhýbať sa vodným plochám s trávnatým brehom
  • v miestnosti čo najmenej vetrať alebo okná zabezpečiť špeciálnou protipeľovou sieťou,
  • zaobstarať vzduchový filter v aute, nevetrať
  • umývať si vlasy pred spaním, aby ste odstránili pele
  • sušiť bielizeň vo vnútri
  • dočasne obmedziť dráždeniu očí a dýchacích ciest očnou kozmetikou, čistiacimi prostriedkami, vyhýbať sa pachom, výparom, fajčeniu, prašnému prostrediu
  • v kritickom období vycestovať do hôr alebo k moru

 

Prvá pomoc pri alergii:
V Tatry Medic Point podávame antihistaminiká ktoré blokujú účinok histamínu (látka, ktorá sa uvoľňuje z buniek pri alergickej reakcii).

 

Alergia - do jaskyne

Do jaskyne?

Soľné jaskyne sú vhodné na liečbu alergických ochorení po celý rok. V peľovej sezóne sa alergikom pri pobyte v jaskyni so slaným vzduchom okamžite uľaví. Avšak, návšteva jaskýň sa kvôli prevencii odporúča aj cez zimu. Pri návšteve soľnej jaskyne dýchajú alergici vzduch podobný morskému, navyše sa doň zvonku vďaka účinnej filtrácii nedostane prach alebo peľové častice. „Výlety“ do jaskyne by mali ľudia trpiaci alergiami absolvovať aspoň raz za týždeň.