Správne sedenie za počítačom predíde mnohým ťažkostiam.

 

Až 25% osôb medzi 30tym a 50tym rokom života pravidelne trpí bolesťami krížov. Je to spôsobené aj poruchami svalov, ktoré sa nesprávnym sedením skracujú a nedostatkom pohybu ochabujú.

Sedieť by sme mali vo vhodnej polohe, pretože v priemere presedíme až 11 hodín. V práci okolo 6 hodín, 1 až 1,5 hodiny v dopravných prostriedkoch a 3 až 4 hodiny sedíme vo voľnom čase.

Ako teda sedieť?

Vystrite si chrbát a ramená zatlačte dozadu. Mali by ste sedieť tak, aby sa vám zadok dotýkal operadla stoličky. Kolená ohnite, aby boli o čosi nižšie ako bedrá. Mali by smerovať od seba, v uhle o niečo väčšom ako 90 stupňov. Vyvarujte sa sedeniu so skríženými nohami, nie je zdravé. Chodidlá sa musia dotýkať podlahy celé.

A ako sedieť pri počítači?

Nohy položte celými chodidlami na zem, alebo na podložku, ak ste nižšieho vzrastu. Kolenné kĺby nasmerujte od seba, ako keby ste so stoličkou vytvárali trojuholník. Neseďte príliš vzadu, pretože to vedie k zhrbeniu. Lakte oprite o stôl pred vami, váš trup tým získa oporu. Ruka, v ktorej držíte myš, by mala byť vytočená smerom za malíčkom. Snažte sa mať uvoľnené ramená a aj šijové svaly. Monitor nastavte rovno oproti sebe, na úroveň očí. Za chrbát, medzi driek a operadlo, môžete dať mäkkú loptu overball, ktorá pomôže pri odľahčení chrbtice.

Dôležitú úlohu pri správnej pozícii tela pri sedení zohráva aj stolička. Pred jej kúpou zvážte či spĺňa nasledovné kritériá: vyvážená ergonómiu, dobre tvarované sedadlo, polohovateľnosť, opierky na lakte, synchrónny mechanizmus, nastavenia výšky, hĺbky, uhlu operadla, opierky na hlavu….

 

Správne sedenie za počítačom predíde mnohým ťažkostiam

Správne sedenie za počítačom predíde mnohým ťažkostiam – nezabudnite na cvičenie.

 

Počas práce za počítačom nezabúdajte na cvičenie a strečing. Stačí zopár minút a Vaša chrbtica sa Vám odvďačí. Vhodnými cvičeniami pre zdravý chrbát sú pozície z jogy či pilatesu.