Oficiálne nám začala jar. Po mrazivej zime nastáva čas, kedy odkladáme lyže a snowboardy do pivníc a slnečné lúče nás lákajú k rôznym aktivitám na čerstvom vzduchu. Aktívni cyklisti, tenisti, či korčuliari sa už určite so zranením stretli, náchylní sú však hlavne príležitostní športovci, ktorí precenia svoje schopnosti. Aké úrazy sa najčastejšie stávajú pri obľúbených jarných aktivitách a ako im predchádzať?

 

Bicyklovanie - urazy

1. BICYKLOVANIE

Bicyklovanie je obľúbená aktivita mladších aj starších športovcov. Či už preferujete cestnú, alebo horskú cyklistiku, k zraneniu môže dôjsť v priebehu niekoľkých sekúnd. Pošmyknutie, prudké zabrzdenie a zrazu ležíte na zemi. Pri troche štastia sa to zaobíde s odreninou, či modrinou. Vtedy stačí ranu vydezinfikovať, poprípade obviazať. Môže však vzniknúť tržná rana s masívnym krvácaním. V tomto prípade je najlepšie ranu obviazať a čo najrýchlejšie vyhľadať chirurgické ošetrenie! Lekár špecialista zranenie ošetrí, vydezinfikuje, zašije a doba liečenia sa tak výrazne skráti. Pri jazde na bicykli nezanedbávajte nosenie kvalitnej cyklistickej prilby, ktorá vás chráni pred vážnymi poraneniami hlavy. Ak dôjde k otrasu mozgu, alebo k inému poraneniu hlavy, vyhľadajte ihneď lekársku pomoc.

Predtým, ako sa vyberiete na prvú jarnú jazdu na bicykli, dôkladne skontrolujte technický stav bicykla. Noste ochranné prvky a nepreceňujte svoje schopnosti.

 

Úraz pri behaní

 

2. BEHANIE 

Beh je finančne nenáročný, efektívny tréning, ktorý si získal srdcia mnohých aktívnych aj príležitostných športovcov. Čo hrozí pri tejto aktivite?

S behom je najčastejšie spojený úraz kolena. Koleno je komplexný kĺb, ktorý spája stehennú kosť a píšťalu do jedného skĺbenia spolu s jabĺčkom. V kolene máme mäkké štruktúry (väzivá) a tvrdé štruktúry (chrupavky, menisky), ktoré nám svojimi funkciami zabezpečujú pohyb kolena. Medzi najčastejšie zranenia patrí podvrtnutie kolena, natiahnutie, alebo roztrhnutie svalu. Často sa stretávame aj s podvrtnutým členkom, hlavne pri behu na nerovnom teréne. Okrem bolesti sa objaví aj opuch a krvný výron.

Ak po úraze nastane opuch, priložte si na miesto ľad, aby ste zmiernili bolesť a opuch. Miesto potrite protizápalovou masťou/gélom a zafixujte elastickým obväzom. Nohu nezaťažujte a udržujte v zdvihnutej polohe. Ak sa jedná o natrhnutie, alebo rozthrnutie väzu, je nutné navštíviť lekára, ktorý s využitím diagnostických prístrojov / USG a MRI /,  zistí závažnosť poranenia a určí najvhodnejšiu liečbu.

Prevencia, aby sme sa vyhli zraneniam pri behu, je výber vhodnej obuvi vzhľadom k bežeckému terénu a nepreceňovanie svojich schopností. Ak dlhodobo pociťujete bolesť, nespoliehajte sa na domácu liečbu a navštívte ortopéda, ktorý presne určí závažnosť problému.

 

3. KORČUĽOVANIE

Kolieskové korčule majú veľa priaznivcov. Pár minút na korčuliach krásne vyformuje postavu, posilní svaly celého tela, zvýši kondíciu aj vytrvalosť. Korčule so sebou ľahko zbalíte na akýkoľvek výlet, či dovolenku a o aktívny pohyb je postarané.

Ak ste začiatočník, pri páde dochádza k malým aj vačším odreninám, škrabancom, tržným ranám. Pri nešťastnom páde môže dôjsť aj k zraneniu hlavy. Platí základné pravidlo o používaníchráničov, môže zmierniť riziko väčšiny zranení. Pred jazdou na korčuliach sa poriadne rozcvičte, urobte si strečing a skontrolujte pevnosť obutia, hlavne v oblasti členka.

Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek aktivitu, pohyb je zdraviu veľmi prospešný. Pôsobí preventívne proti obezite, osteoporóze, srdcovo-cievnym ochoreniam, podporuje imunitu aj metabolizmus a udržuje náš organizmus v kondícii.

Zranenia patria k športu, treba s nimi rátať a sú jeho súčasťou. Eliminovať riziko úrazu môžeme dodržiavaním základných pravidiel:

  • pred športovým výkonom nikdy nevynechávajte rozcvičku. Svaly sa musia zahriať, ponaťahovať, srdce a pľúca sa potrebujú pripraviť na zvýšenú námahu. Rovnako nezabúdajte na strečing po tréningu.
  • nepreceňujte svoje schopnosti. Po zimnom období, kedy sme tréning mnohokrát zanedbávali, začínajte postupne zvyšovať stupeň záťaže.
  • vyvarujte sa jednostrannej záťaži a snažte sa rovnomerne zaťažovať viaceré skupiny svalov a kĺbov
  • pri športe používajte kvalitné, bezpečné náradie a vhodné oblečenie a obuv
  • nezabúdajte na bezpečné ochranné pomôcky, prilby, chrániče kolien, lakťov a pod.
  • dodržiavajte pitný režim

Zdravotnícke zariadenie Tatry Medic Point poskytuje komplexnú diagnostiku a liečbu nielen úrazov pohybového aparátu. V prípade akýchkoľvek dlhšie pretrvávajúcich problémov alebo pri náhlych úrazoch pohybového aparátu pri jarných športových aktivitách nás neváhajte kontaktovať a dohodnite si svoj termín vyšetrenia u lekára – špecialistu.