Pripravte sa na zimnú lyžiarsku sezónu.
Zatiaľ čo si ľudia v mestách naplno užívajú krásne počasie babieho leta, lyžiarske strediská sa už pripravujú na začiatok hlavnej lyžiarskej sezóny. Ak aj vy patríte medzi milovníkov lyžovania a zimných športov, mali by ste tiež začať s prípravou na sezónu, aby ste si včas zabezpečili bezproblémovú zimnú dovolenku.
1. LYŽIARSKE ŠPORTOVÉ VYBAVENIE
V dostatočnom predstihu pred začiatkom lyžiarskej sezóny skontrolujte lyžiarske vybavenie celej rodiny. Deti mohli od minulej sezóny vyrásť a možno budete musieť zaobstarať nové lyžiarky, či lyže. Je vždy dobré nechať lyžiarske vybavenie skontrolovať v špecializovanom servise, kde vám odborníci nabrúsia hrany, zacelia ryhy na sklznici, navoskujú lyže a nastavia viazanie podľa aktuálnej výšky a hmotnosti. Vrámci lyžiarskeho vybavenia nezabúdajte na lyžiarsku helmu, okuliare, aj kvalitné lyžiarske oblečenie. To by malo byť predovšetkým priedušné, odolné voči mrazu, vetru, snehu či dažďu, s reflexnými prvkami, aby ste boli na svahu viditeľní v akomkoľvek počasí.
2. VYLEPŠITE SI KONDIČKU
Nezáleží na tom, či ste lyžiar začiatočník alebo skúsený športovec, v zime na lyžovačke zapájame svaly, ktoré počas bežného pracovného roka oddychujú. Začnite sa na lyžovačku pripravovať už teraz a tento rok vás žiadna svalovica po lyžovačke neprekvapí. Pri lyžovaní najviac zapájame sedacie svaly, stehná, chrbtové svaly aj ramená. Skúste ich precvičiť na posilňovacích prístrojoch a v zime ostanete milo prekvapený svojou výkonnosťou. Okrem toho je dobrý nápad zlepšiť aj svoju kondičku, aby ste na svahu stačili s dychom. Najlepší spôsob, ako zvýšiť vytrvalosť sú kardio tréningy ako napríklad plávanie, beh, či bicyklovanie.
3. VHODNÝ VÝBER LYŽIARSKEHO STREDISKA
Pred výberom miesta lyžovačky objektívne zhodnoťte schopnosti všetkých účastníkov. Pred odchodom si zistite informácie o veľkosti strediska, náročnosti zjazdoviek, možnostiach ubytovania a pod. Lyžovačku si lepšie užijete v prostredí, ktoré bude primerané vašim schopnostiam a predídete tak aj neželanému zraneniu.
4. ZABEZPEČTE SI CESTOVNÉ POISTENIE
Pred odchodom na dovolenku, zvlášť ak plánujete lyžovať, je dobré myslieť na poistenie.Zranenie alebo chrípka môžu prísť kedykoľvek a nakoľko má každá krajina iné podmienky poistenia, celková cena za vyšetrenie sa môže vyšplhať veľmi vysoko.
Vačšina obyvateľov Slovenska dnes vlastní európsky preukaz poistenca. Ten má však nielen územné obmedzenia – platí iba v členských štátoch EÚ, ale rovnako, ale rovnako aj obmedzenia jeho využitia- platí len v štátnych a verejných zariadeniach. Súkromní lekári či nemocnice európsky zdravotný preukaz neakceptujú a účet za vyšetrenie môže byť v takýchto zariadeniach poriadne vysoký! Pamätajte na to, že v mnohých destináciách nie sú zastúpené verejné zdravotnícke zariadenia alebo v urgentných prípadoch nie sú najbližšou dostupnou alternatívou.
Mnoho poisťovní zaraďuje zimné športy, teda aj lyžovanie a snowboard, medzi rizikové športy. Upozornite pracovníka poisťovne, ktorý s Vami zmluvu uzatvára, že vrámci dovolenky plánujete tieto športy vykonávať. Zároveň myslite na to, že sa poistenie nevzťahuje na úrazy, ktoré sa vám stanú mimo vyznačenej trate zjazdovky. Rovnako, je dobré mať uzavreté poistenie zodpovednosti. To vás chráni, keď spôsobíte úraz druhej osobe, čo sa na zjazdovkách stáva často. Cestovné poistenie zvyčajne stojí pár eur na deň na osobu a v konečnom dôsledku Vám môže ušetriť omnoho viac peňazí.
Najnovšie komentáre