Halux – Vybočený palec

 

Hallux valgus, známy aj ako vybočený alebo vykrivený palec, je rozšírenou deformáciou palcov na nohách, ktorá je často sprevádzaná aj ďalšími súvisiacimi deformáciami chodidla. Začiatok ochorenia vo väčšine prípadov súvisí s poklesom priečnej klenby na chodidle, následkom čoho sa palec začína tlačiť na ostatné prsty. Menšie výbežky môžu vzniknúť aj na ostatných prstoch nôh. Zdeformované chodidlá sú okrem kostných abnormalít spojené s predĺžením šliacha väzov na vnútornej strane palca , s ich skrátením a  vykĺbením drobných kostičiek pod prvou záprstnou kosťou-sezamské kostičky. Tlakom na vačok  (burzu) okolie kĺbu častokrát zhrubne a začervená.

 

Hlavnou z príčin tohto ochorenia je nosenie tesných alebo úzkych topánok,vrodené štrukturálne vady kostí, nadmerná záťaž kĺbov, alebo zdravotná komplikácia, akou je napríklad artritída.

 

Haluxy spôsobujú bolesti, kazia vzhľad chodidiel a je veľmi ťažké pri nich nájsť vhodnú obuv. Preto sú nočnou morou nejedného človeka.

 

Halux - Vybočený alebo vykrivený palec

 

Ako sa zbaviť haluxov?

  • vhodná ortopedická obuv
  • chôdza naboso (hlavne po tráve)
  • cvičenia, masáže
  • tejpovanie
  • operácia (vo väčšine prípadov je operácia nevyhnutná, predchádzajúcimi spôsobmi sa priebeh ochorenia iba oddiali, alebo zmierni)

Na správnu diagnostiku a následnú liečbu haluxov môžete využiť našu ortopedickú ambulanciu, ktorá využíva najmodernejšie prístroje USG, RTG a v prípade portreby aj MRI. Na vyšetrenie sa môžete objednať rýchlo a jednoducho na uvedených kontaktoch.

Pri slabo rozvinutej deformácii stačí odstrániť výrastok na nohe cez malý rez nad postihnutou oblasťou. Prípadne je možné premiestniť časť väziva tak, aby sa palec narovnal a obnovila sa rovnováha svalstva na nohe. V neskoršom štádiu ochorenia je už potrebná rekonštrukcia deformovaných častí nohy. Mäkké časti, ako svaly, väzivo či šľachy, sa presunú do želanej polohy, nový tvar sa zafixuje skrutkami, drôtmi alebo dlahami, aby sa noha správne zahojila.

K najmodernejším operáciám patrí úprava zhrubnutého výrastku, krivého palca a poklesnutej priečnej klenby naraz titánovými platničkami, ktoré pritiahnu predpriehlavkové kosti k sebe a držia ich v správnom postavení. Súčasne vytvoria priečnu klenbu chodidla. Do sedavého zamestnania sa môžete vrátiť už týždeň po operácii.

 

Ako uľaviť od bolesti domácou liečbou?

  • domáci sirup z bobkového listu
  • domáca tinktúra z bobkového listu
  • tinktúra z jódu a acylpyrínu
  • masáž mydlom a jódom
  • citrónová šťava a jódová tinktúra